Slaveni tūrisma objekti, ko tūristi iznīcina un par to nemaz nenojauš

Nav noslēpums, ka tūrisma industrija mūsdienās ir viena no ienesīgākajām un ilgtspējīgākajām ekonomikas nozarēm. Ejot gadiem un tūrisma sektoram palielinoties, esam nu nonākuši situācijā, kad paši tūristi ir tie, kas mēslo šķīvī, no kura ēd. Proti, arvien vairāk tūristu skraida apkārt pa vēsturiskām, senām un trauslām vietām, cenšoties uzņemt selfijus un dažādas fotogrāfijas, un nemaz neievērojot to, ka ne tikai dara pāri šiem apskates objektiem, bet traucē arī citiem tūristiem.

Šajā rakstā apskatīsim dažus piemērus lainaa netistä, kā cilvēki posta izcilas kultūras un dabas mantojuma vietas. Brīdinājums – vēsturniekiem un vēstures mīļiem, turpmākais raksts var šķist sāpīgs.

Ēģiptiešu kapens

pasted-image-3

Jau gadiem Ēģiptes Valdnieku kapenes tiek bojātas. Visparastākais piemērs būtu skaršanās un sienas gleznojumu aiztikšana. Ja to izdara viens, desmit cilvēku, protams, nekāda skāde netiks nodarīta. Taču, ja šo cilvēku sakaits mērams simtos tūkstošu, tad gan ir pamats raizēm. Dažkārt arī tūristi mēdz ieskrāpēt savus iniciāļus sienās un pēc tam to nofotografējot. Šāda izturēšanās antīkās kapenes iznīcnās jau pavisam drīz. Cilvēki, kas pēta pārdabiskas parādības stāsta, ka tūristi neļaujot kapenēs apglabātajiem dusēt mierā, bet traucē to dvēseles, staigājot pa šīm kapenēm.

Venēcija

pasted-image-2

Teju katrs ir dzirdējis vārdu “Venēcija”. Un kā nu ne, esot vienai no populārākajām kruīza kuģu piestātnēm visā pasaulē. Pilsētas romantika, mazie kanāli un laivas vilina miljoniem tūristu katru gadu. Bēda ir tajā, ka kanāli, kas izbūvēti pirms vairākiem gadsimtiem, nav piemēroti tik milzīgiem kuģiem. Ostai tuvojoties, šie milzīgie kruīza kuģi saviļņo ūdeni, kas tālāk sāk skalot ēku pamatus. Un tad arī vēsturiskās ēkas un celtnes Venēcijā sāk plaisāt un tiek bojātas.

Kolizejs

pasted-image-small-4

Romiešu kolizejs ir viena no pasaulē visatpazīstamākajām antīkajām būvēm. Lai arī laiks dara savu un kolizejs cenšas saglabāt savu jaunības izskatu, tas joprojām liek tūristu elpām aizrauties un acīm izplesties. Tūristi nereti ieskrāpē savus iniciāļus antīkās būves sienās, vai pat noskrubina gabaliņu amfiteātra sienas, ko aizvest mājās kā suvenīru. Kā piemēru varam minēt divas amerikāņu tūristes un arī kādu krievu tūristu, kuri 2016.gadā tika sodīti par atvieglošanos kolizeja teritorijā. Un nebūt vietā, kur tas būtu paredzēts.

Maljorka

pasted-image-1

Maljorka ir slavena ar savu nakts dzīvi, nakts šarmu un iecienītām ballīšu vietām. Tajā pat laikā, trakā un lustīgā naktsdzīve dzen šo pilsētu postā. Skaļi un piedzērušies tūristi skaisto Maljorku padara par notrulinātu un ģimenēm nedraudzīgu ceļojuma galamērķi lainaa ilman vakuuksia. Mūsdienās tur sastopami puskaili un kliedzoši tūristu bari, kuri vietējiem iedzīvotājiem traucē tik ierasti mierīgo dzīvi, kas valdījusi pirms tūrisms uzplaucis šajā vietā,

Ankorvats

pasted-image

Kambodžas templis Ankorvats, tiek uzskatīts par vienu no ievērojamākajiem budistu tempļiem visā pasaulē. Pēdējos gados arvien vairāk uzpeld informācija, kā tūristi šajā svētajā un senajā templī rada ne mazums nekārtību. Bariņš tūristu pieķerti uzņemot kailfoto, kāda tūristu grupa pieķerta kāpjot pa antīkajām drupām, un arī šeit – vārdu skrāpēšana uz tempļa sienām ir ierasta prakse. Protams, tūrisms ienes milzu naudu katras valsts ekonomikā. Tūrisms ļauj uzturēt mūsu pasaules mantojumu objektus.

Atliek vien pieminēt – ja dodaties uz Ankorvatu un līdzīgām svētvietām, uzvedieties pieklājīg un cieniet šo svētvietu un tās vēsturisko mantojumu.

Nav labā bez ļaunā. Taču, ja vēlamies, lai arī mūsu maz-mazbērni un viņu maz-mazbērni varētu apskatīt elpu aizraujošas vietas, mums ir jādomā ar skatu nākotnē. Būsim pateicīgi par milzīgājām tūrisma iespējām mūsdienās, bet neaizmirsīsim par pieklājību un respektu pret pagātnes mantojumu. Ceļo gudri un ar prātu “kulutusluottovertailu“.